Suomen Diakoniaopiston brändi uudistuu aidosti monimuotoiseksi
Uuden logon ja ilmeen lisäksi brändissä näkyy entistäkin vahvemmin monimuotoisuutemme, arvopohjamme ja opiskelijoiden aito kohtaaminen.
Brändiuudistuksen taustalla on tarve selkeämpään erottautumiseen ammatillisen koulutuksen kentällä.
”Uudistuneella brändillämme viestimme arvoistamme – ennen kaikkea vuorovaikutuksen, kohtaamisten ja monimuotoisuuden merkityksestä. Brändiuudistuksen myötä moni asia näyttää nyt erilaiselta, mutta yksi on ja pysyy: se on nimemme Suomen Diakoniaopisto”, kertoo rehtori Juha-Petri Niiranen uudistuksen taustoista.
Brändiuudistuksessa Suomen Diakoniaopiston kumppanina oli kaupallisen viestinnän toimisto Kaimana.
”Oli suuri ilo viedä läpi brändityö, joka eteni kuin oppikirjojen mukaisella mallilla. Opiskelijat ja henkilökunta auttoivat valitsemaan parhaimmin puhuttelevat vaihtoehdot viesteistä ja ilmeestä. Voimme siksi uskoa lopputuloksen osuvan maaliin”, Kaimanan asiakkuusjohtaja Simo Vunneli kertoo.
Logo yhdistää leikkisyyden asiallisuuteen
Brändityön alussa Suomen Diakoniaopiston johtoryhmä pohti nimen vaihtoa. Siihen ei haluttu ryhtyä, sillä nimeen yhdistyy paljon arvokasta historiaa ja se kuvaa hyvin pehmeää arvopohjaamme.
”Toisaalta etenkin ihmiset, jotka eivät tunne Suomen Diakoniaopistoa kovin hyvin, saattavat saada nimestä vanhanaikaisen mielikuvan. Tämä oli brändiuudistuksessa positiivinen haaste: miten tuoda nimen arvokkaan mutta vanhahtavan klangin vastapainoksi ajankohtaisuutta ja keveyttä”, viestintäpäällikkö Ella Saranpää kertoo.
Uusi Suomen Diakoniaopiston logo yhdistääkin asiallisen fontin leikkimieliseen SDO-liikemerkkiin. Samalla puhekielessä elävä SDO-lyhenne saatiin entistä näkyvämmälle paikalle.
”Visuaalisen ilmeen kulmakiviä olivat monimuotoisuus ja leikkisyys. Ilmeessä niitä on tuotu esiin persoonallisilla muodoilla ja kirjavalla väripaletilla. Ilme suunniteltiin yhteistyössä SDO:n bränditiimin kanssa ja he olivat ratkaisevassa roolissa sen onnistumisessa”, kertoo Kaimanan AD Janne Jormanainen.
Monta tarinaa ja monta onnistumista
Uusissa brändikuvissa esiintyy SDO:n omia opiskelijoita.
”Pitkän koronapandemian jälkeen on mahtavaa, että kuvista näkyy aidosti se fiilis, mikä meillä Diakoniaopistossa on.”, sanoo viestintäpäällikkö Ella Saranpää.
Brändikuvat on ottanut valokuvaaja Juha Arvid Helminen.
Kuvat kertovat monia tarinoita, mistä muistuttaa myös Suomen Diakoniaopiston uusi slogan: Monta tarinaa. Monta onnistumista.
Slogan valikoitui kilpailun kautta, ja sen on kehittänyt lehtori Maire Toivanen.
”Slogan merkitsee minulle sitä, että jokaisella opiskelijalla on omat yksilölliset lähtökohdat, joista ponnistaa. Haluamme tarjota opiskelun aikana onnistumisen kokemuksia, koska ne kantavat eteenpäin”, Maire kertoo.
Slogan kuvaakin hienosti Suomen Diakoniaopistoon mahtuvaa monimuotoisuutta. Vaikka olemme monimuotoinen yhteisö, se ei tarkoita, että yksilö hukkuisi massaan – päinvastoin! Meillä jokainen opiskelija – ja kumppanimme – on tarinansa päähenkilö ja ansaitsee tulla sellaisena kohdatuksi.
Kaimanan copywriter Emma Kemppainen kuvaa Suomen Diakoniaopiston kanssa työskentelyä:
”Slogania tai viestejä ei suunniteltu suljettujen ovien takana, vaan prosessiin osallistui SDO:n henkilöstöä ja sidosryhmiä. Näin syntyi tekstiä, joka on samalla sekä uutta että tuttua – ja ennen kaikkea rehellistä ja aitoa.”
Lisätietoja:
Juha-Petri Niiranen, rehtori, toimitusjohtaja
Ella Saranpää, viestintäpäällikkö
Suomen Diakoniaopisto
Lisää uutisia
Valmistujaisia juhlittiin Suomen Diakoniaopiston kaikilla kampuksilla 31.5.2023. Valmistuneita on alustavasti yhteensä noin 600.
Kaikilta kampuksiltamme kevätlukukaudella 2023 ammattiin valmistuneet, nimensä julkaisuluvan antaneet opiskelijat.
Tiina Mäkelä toimi kolme vuotta Diakoniaopiston hallituksen puheenjohtajana. Nyt hän ja rehtori Juha-Petri Niiranen käyvät läpi, millainen oppilaitos on johtajien näkökulmasta.
Diakoniaopisto kouluttaa henkilöstöä Jyränkölän Setlementissä. Ikävalmentajana toimimisen tutkinnon osasta hyötyvät etenkin asiakkaat.
Sosiaalialan yritys Hoivatie kouluttaa kaikki esihenkilöt lähijohtamisen kannalta keskeisiin teemoihin yhdessä Diakoniaopiston kanssa.
Kokonaisena työssä -hanke vahvistaa kokemusosaamisen tunnistamista sosiaali- ja terveyspalveluissa.
Vuonna 2023 Suomen Diakoniaopistoon haki perusopetuksen jälkeisessä yhteishaussa yli sata ensisijaista hakijaa enemmän kuin vuonna 2022.
SDO:n rehtori Juha-Petri Niiranen kirjoittaa katsauksen uuteen strategiaan ja vuoteen 2022.
Suomen Diakoniaopisto kumppaneineen on käynnistänyt kansalaisaloitteen nuoriasiavaltuutetun tehtävän perustamiseksi.
Yhä useampi sairastuu muistisairauteen. Validaatio on tulevaisuuden osaamista, josta on hyötyä ammattilaiselle ja omaiselle.
Päijät-Hämeen hyvinvointialue pyysi Suomen Diakoniaopiston opiskelijateatterin tekemään kampanjaa alle 25-vuotiaiden ilmaisesta ehkäisystä.
Tehtävä perustettiin, sillä Suomen Diakoniaopistossa oppisopimuskoulutusten määrä on kasvanut viime vuosina runsaasti.
Suomen Diakoniaopistossa (SDO) opiskeli vuonna 2022 reilut 1400 sosiaali- ja terveysalan opiskelijaa.
Vahvasta kouluttajien ja työelämän yhteistyöstä haetaan apuja hoiva-alan työvoimapulaan.
Listasimme 10 hyvää syytä, miksi lähihoitajaksi opiskelu kannattaa.
Kokemusosaaja auttaa muita ja voi kehittää kehitysvamma-alan palveluita omasta näkökulmastaan. Rinnekodin ja Suomen Diakoniaopiston valmennuksesta valmistui yhdeksän uutta kokemusosaajaa.
Suomen Diakoniaopiston henkilöstön hyvinvointikyselyn mukaan ammatillisen oppilaitoksen työyhteisön toimivuus on erinomaisella tasolla.
Suomen Diakoniaopisto on viimeiset pari vuotta tehnyt hankeyhteistyötä Namibiassa. Yhtenä tavoitteena on käynnistää paikallisiin tarpeisiin vastaava diakonia- ja sosiaalialan ammatillinen koulutus.
Kunta-alan lakko alkaa tiistaina 3.5.2022. Lakko voi vaikuttaa erityisesti työelämäjaksoilla oleviin opiskelijoihin Oulussa ja Helsingissä.
Paransimme sdo.fi-nettisivun saavutettavuutta. Sivustolla otettiin käyttöön Readspeaker-ominaisuus, jonka ansiosta tekstit voi myös kuunnella.
Tutkinnon perusteet uudistetaan yhteistyössä Opetushallituksen kanssa.
Oppisopimuksella lähihoitajaksi Pohjois-Pohjanmaalla – yhteistyössä Attendo ja Suomen Diakoniaopisto
Pohjois-Pohjanmaalla aukeaa tänä keväänä ainutlaatuinen tilaisuus työn ja opiskelun yhdistämiseen. Suomen Diakoniaopiston ja Attendon yhteistyössä koulutetaan oppisopimuksella lähihoitajia Attendo-kodeissa.
Irina työskentelee Suomen Diakoniaopiston täydennyskoulutusten parissa.
Katariina Hautsalon tehtävänä on varmistaa, että Suomen Diakoniaopisto on enemmän kuin pelkkä ammattikoulu.
Sidosryhmien mielikuva Suomen Diakoniaopistosta on valtaosin positiivinen. Oppilaitosta kuvataan opiskelijoista välittävänä, yhteisöllisenä, monimuotoisena, lämminhenkisenä ja arvopohjaisena toimijana. Tämä käy ilmi syksyllä 2021 tehdystä mielikuvatutkimuksesta.
Nora löysi toiveitaan vastaavan harjoittelupaikan Suomen Diakoniaopistosta.
Suomen Diakoniaopistolle kunniamaininta OKM.n laatupalkintokilpailussa 2021.
Yhteistyön rikkaus on että kumpikin saa olla oma itsensä. Uskaltaa olla erilaisia ja rakentavasti eri mieltä.
Suomen Diakoniaopistossa on yksi Helsingin ensimmäisistä ammatillisen koulutuksen pop up -rokotuspisteistä.
Opiskelijoiden hyvinvointi on jakautunut koronan aiheuttamana poikkeusaikana. Osa opiskelijoista voi paremmin kuin ennen poikkeusoloja, osa huonommin, kertoo Suomen Diakoniaopiston opiskelijoilleen teettämä kysely.
Opetushallitus on myöntänyt SDOlle EU-laatuarviointisertifikaatin uudelle Erasmus+ kaudelle 2021–2027.
Kehittämisohjelma sisältää suosituksia mm. ammatillisen osaamisen vahvistamiseksi.
Yhteistyö on merkittävä virstanpylväs kinestetiikan edistämisen ja koulutuksen kannalta.
SDO sai kaksi palkintoa projektitöistään Oulun yliopiston LUMA2020-hankkeessa.
Poikkeusjärjestelyt jatkuvat kevätlukukauden loppuun asti.
Olet nyt oppimassa ja tekemässä töitä etänä koulun ulkopuolella.
Kaikki opetus, mikä on mahdollista toteuttaa etäopetuksena, toteutetaan etänä alkaen 18.3.
Lahdessa käynnistyy ensi tammikuussa ainutlaatuinen kasvatus- ja ohjausalan koulutuspilotti.
Oulun Diakonissalaitoksen säätiö (ODL) ja Suomen Diakoniaopisto (SDO) käynnistävät yhteistyön haastavassa elämäntilanteessa olevien 18–30 -vuotiaiden nuorten koulutukseen pääsyn helpottamiseksi ja nopeuttamiseksi.
Ylitornion kampusta ja sen koko henkilöstöä koskevat yhteistoimintaneuvottelut ovat päättyneet. Neuvottelujen tuloksena Suomen Diakoniaopisto lopettaa koulutustoimintansa Ylitornion kampuksella 31.5.2019 mennessä.
Diakonia-ammattikorkeakoulu Diak ja Suomen Diakoniaopisto SDO muuttavat uusiin yhteisiin tiloihin
Oulun keskustaan Albertinkadulle. Kampuksen avajaisia vietetään maanantaina 10. syyskuuta 2018.
Ylitornion kampusta koskevat yhteistoimintaneuvottelut alkavat. Perusteena ovat tuotannolliset ja taloudelliset syyt sekä toiminnan uudelleenjärjestelyt.
Yhteistyö lisää opiskelijoiden mahdollisuuksia yksilöllisten opintopolkujen rakentamiseen.
Suomen Diakoniaopiston opiskelija Mohamed Nourdeen Toure Abdul Karim Suffyan on saanut Ammattiosaamisen kehittämisyhdistys AMKE ry:n hallituksen myöntämän maahanmuuttajastipendin.
Uusi laki ammatillisesta koulutuksesta tulee voimaan ensi vuoden alusta.
Kauneudenhoitoala ja hoiva-ala hakevat synergioita: SKY-Opisto ja Suomen Diakoniaopisto SDO yhdistyvät.
SKY-Opisto ja Suomen Diakoniaopisto ovat sopineet koulutuksenjärjestämistoiminnan yhdistämisestä 1.1.2018 lukien.