Opiskelijan tarina: Jenni suorittaa lukiota lähihoitajaopiskelun rinnalla
Jenni, 17, on ajanhallinnan mestari. Hän opiskelee Suomen Diakoniaopistossa lähihoitajaksi, tekee lukio-opintoja iltaisin ja treenaa lisäksi Suomen ammatillisen koulutuksen SM-kisoihin.
Kun Jenni yläkoulun viimeisellä luokalla pohti jatko-opintohaaveitaan, hän ajatteli ensin automaattisesti menevänsä lukioon.
Pitkän tähtäimen tavoitteena oli ammattikorkeakoulu, ja Jenni halusi, että toisen asteen opinnot tukisivat tavoitetta mahdollisimman hyvin.
”Niinpä keksin, että voisin yhdistää käytännön ja teorian.”
Jenni lähti sekä iltalukioon että Suomen Diakoniaopistoon, jossa hän opiskelee lähihoitajaksi.
”Tämä oli kouluista mulle ensisijainen vaihtoehto, sillä olin kuullut paljon hyvää tutuilta ja äidiltä. Lisäksi kavereita on opiskellut täällä.”
Kysymykseen, kummat opinnot ovat olleet mieluisampia, Jenni vastaa naurahtaen:
”Tietty molemmista yhtä paljon.”
Parasta on monipuolisuus
Jennin koulupäivät ovat pitkiä, joten motivaatiota opintoihin täytyy olla. Ajankäytön suunnittelu onkin välillä haastavaa.
”Samaan aikaan saattaa olla päällä työssäoppimisjakso ja lukiossa koeviikko. Pitkiin päiviin kannattaa siis varautua”, Jenni ohjeistaa kaksoistutkinnosta haaveilevia.
Parasta Jennistä koulutuksessa on sen monipuolisuus ja se, että saa työskennellä ihmisten kanssa. Työssäoppimisjaksoilla hän on päässyt kokeilemaan erilaisia tehtäviä ja työpaikkoja.
Jenni on ollut esimerkiksi päivähoidossa, palvelukeskuksessa ja kehitysvammaisten toimintakeskuksessa.
”On aina hienoa huomata, että osaa soveltaa työssä teoriaa käytäntöön”, hän sanoo.
Opintojen aikana valitaan osaamisala, kuten lasten ja nuorten hoito ja kasvatus tai mielenterveys- ja päihdetyö.
”Lähihoitajan työkenttä on laaja ja työ on ihmisläheistä. Itse aloin juuri erikoistua sairaanhoidon ja huolenpidon osaamisalalle.”
Taitajaksi tullaan harjoittelemalla
Jennillä on edessä jännittävä kevät, sillä hän osallistuu Suomen ammatillisen koulutuksen SM-kisoihin. Taitaja2019 -semifinaali on edessä tammikuun lopulla.
”Kisoissa saan näyttää, mitä olen oppinut”, Jenni kertoo, ”siellä on erilaisia hoitotyön tehtäviä, kuten tänä vuonna aivohalvauspotilaan hoitoa.”
Valmistautumiseen on kuulunut myös vierailu Myllypuron palvelukeskuksessa, jossa kinestetiikan ammattilaiset opettivat Jennille ja koulutovereille aivohalvauspotilaan ohjausta.
Liikaa paineita Jenni ei kuitenkaan kisoista ota.
”En ole ehtinyt vielä edes jännittää! Ajattelen, että Taitajakisa on kehittymispaikka ja pyrin vain luottamaan itseeni. Olen sen verran tehnyt hommia, että ammattitaito on varmasti kehittynyt.”
”Tähtäin on kuitenkin siellä jatko-opinnoissa. Siihen sosiaali- ja terveysalan perustutkinto on paras mahdollinen pohja.”
Kiinnostuitko?
Lue lisää Sosiaali- ja terveysalan perustutkinnosta
Lue lisää Taitaja-kilpailusta
Lisää opiskelijatarinoita
Suomeen kansainvälisen rekrytoinnin kautta muuttanut Patrick oppi reilussa vuodessa suomen kielen ja valmistui lähihoitajaksi.
Susanna Stark valmistui reilut kymmenen vuotta sitten lähihoitajaksi. Sen jälkeen hän on tehnyt töitä, opiskellut lisää ja edennyt uralla tilanteeseen, josta ei aiemmin uskaltanut edes haaveilla.
Lähihoitajaksi opiskeluun innosti halu palata lapsuuden kotikonnuille.
Mimmu opiskeli lastenohjaajaksi aikuisena.
Lähihoitajaksi opiskeleva voi päästä jo opintojen aikana keikkatyöhön.
TUVA auttaa, kun tulevaisuus on vähän epäselvänä.
Jo opiskeluaikana Jani sai innostavan soiton nuorisotalolta.
Lähihoitajaksi verkkokoulutuksessa
Tiinan opiskelu oli niin sujuvaa, että työpaikkakin löytyi kesken opintojen.
Lähihoitaja Kukka Sariola näkee tulevaisuudessa paljon toivoa.
Tuleva kodinhuoltaja Minna opiskelee puhtaus- ja kiinteistöalan perustutkintoa Suomen Diakoniaopistossa, Helsingissä.
Kauneudenhoitoalalle lähteminen oli 16-vuotiaiden Elsan ja Adelen pitkäaikainen toive.
Toimitilahuoltajaksi opiskeleva Johanna jakaa siisteyden iloa
Kosmetologiksi opiskeleva Fotini haluaa tehdä asiakkaalle hyvän olon.
Minnakaisa Tuurala opiskelee lähihoitajaksi Suomen Diakoniaopistossa. Hän ylläpitää inspiroivaa instatiliä, jossa kertoo opiskeluarjesta.
Joni on taitava asiakkaiden ruoankuljetustehtävissä.
Yliopistoon voi mennä myös ammatillisesta koulutuksesta.
Lähihoitajana voi erikoistua vammaistyöhön.
Lähihoitajana voi hyödyntää omaa harrastuneisuuttaan.
Lähihoitajalla on monipuoliset työllistymismahdollisuudet.
Muotialalta merkityksellisempään työhön.
Perhe ja uusi ura – mahdoton yhtälö?
Työyhteisöt kaipaavat monimuotoisuutta.
”Siellä kerhojen lattioilla kasvaa tulevaisuus.”
Omasta monikulttuurisesta ryhmästä sai voimaa ja vertaistukea.
Unkarista lastenohjaajaksi
Kosmetologit haastavat toisensa Taitaja-kisoissa ”Oon yllättynyt siitä, miten kivaa opiskelu on ollut!”
”Tekemällä oppii parhaiten” – Yulinin opinnoissa korostui käytännönläheisyys.
Saatuaan vain määräaikaisia töitä, Supansa kyllästyi ja päätti jatkaa opintojaan kokiksi.
Tutoreilla on hauskempaa – ja nyt he kertovat miksi!
Palkinnoista arvokkain tälle tulevalle kosmetologille on asiakkaan kasvoilta näkyvä ilo ja hyvä olo.
Tosi tarkoituksella kohti nuorisotyötä – Emma valmistui Suomen Diakoniaopistosta nuoriso- ja vapaa-ajanohjaajaksi.
Dembo jatkoi lähihoitajan tutkinnosta ammattikorkeakouluun
Nourdeen on Suomen Diakoniaopiston konkari, joka on valmistunut jo kolmista opinnoista. Syy koulussa viihtymiseen on hänestä selvä: hyvä ilmapiiri, opettajat sekä eri kulttuurien kunnioittaminen.
Asia Abdillahi, 27, on elänyt koko ikänsä kahden kulttuurin välissä. Suorasanainen nainen haluaa lisätä kulttuurien välistä dialogia ja käsitystä ruohonjuuritason tarpeista. ”Jos ongelmia ei tiedetä, ei niitä voida korjatakaan.”
Fei Fei valmistui lähihoitajaksi – ”Pitää olla valmis tekemään töitä unelmiensa eteen”
Moonika sai kesken jääneen peruskoulun päätökseen Diakoniaopistossa. Nyt hän opiskelee lähihoitajaksi ja toteuttaa haavettaan ammatinvaihdoksesta. ”Olen tosi onnellinen siitä, että saavutin tavoitteeni.”
Vaikka yhteistä äidinkieltä ei ole, yhteishenki koulussa on vahva.
Toni hakeutui naisvaltaiselle alalle murtamaan ennakkoluuloja – ”Halusin työn, jolla on merkitystä.”
Sisu, motivaatio ja halu auttaa. Niitä Annikan mielestä tarvitaan sosiaali- ja terveysalalla. Tehotyttö tekee lähihoitajan kaksoistutkintoa, keikkatöitä ja treenaa ammattitaidon SM-kisoihin. ”Paljon jaksaa, kun tekee sitä, mistä nauttii!”
”Aina voi muuttaa omia tapojaan paremmiksi: on itsestä kiinni, haetko kouluun vai et.” Lapsena Somaliasta Suomeen muuttanut Roble, 24, ehti peruskoulun jälkeen jo ikävöidä pulpettia, kun hän palasi ihan omanlaiselle opintopolulleen.
Hulda opiskeli oppisopimuksella lähihoitajaksi. >>